Dokumentalny,  Netflix,  Seriale

„Kim jest Anna?”

Jedni mówią, że jej ojciec jest rosyjskim oligarchą, inni, że baronem naftowym, a jeszcze inni wspominają o zamożnym dyplomacie. Jednak w kilku kwestiach skrajnie bogaci przyjaciele Anny się zgodzili. Na przykład jednogłośnie odpowiedzieli na pytanie: Kim jest Anna? To Anna Delvey, dziedziczka niemieckiej fortuny, która na każdym kroku powtarza, że posiada fundusz powierniczy o wartości 60 mln dolarów!

 

O tym, że 25-latka zawładnęła Nowym Jorkiem i wkupiła się w łaski pięknej i bogatej nowojorskiej elity wiemy już od 2017 roku. Wtedy, podczas jej procesu, cały świat dowiedział się, że nie oszukała jedynie śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku, ale również inwestorów, bankowców, właścicieli hoteli, a także, że z łatwością unikała płacenia za wystawne kolacje oraz zabiegi pielęgnacyjne w luksusowych salonach spa.

 

„Kim jest Anna?” – mini serial Netflixa oparty na faktach

 

To historia rosyjskiej oszustki Anny Sorokin, która była powszechnie znana jako Anna Delvey. Oprócz niej w serialu główną postacią jest dziennikarka Vivien Kent, która po zawodowej porażce, chciała odbudować swoją reputację. W tym celu zainteresowała się tematem tajemniczej Anny i zaczęła regularnie odwiedzać ją w więzieniu, by przeprowadzić wywiad. Vivien była w zaawansowanej ciąży, a mimo tego w pełni zaangażowała się w swoje „prywatne śledztwo”, nawet kosztem dziecka.

 

Kim jest Anna, Anna Delvey
Źródło: Netflix

 

Jednak nie była ona jedyną osobą, która mimo krzywd, jakie wyrządziła Anna – życzyła jej jak najlepiej. Podobnie myślał też adwokat, Todd Spodek. Dotychczas zajmował się sprawami na zdecydowanie mniejszą skalę. Anna Sorokin o tym wiedziała i nawet, na początku współpracy, wspomniała: „mam taniego i słabego adwokata”. Todd pragnął sam sobie udowodnić, że jest świetnym prawnikiem i mimo braku doświadczenia obroni swoją klientkę. Czy tak się stało? Możesz łatwo to sprawdzić. Kliknij tutaj, by obejrzeć serial „Kim jest Anna?”

 

Co więcej, Vivien oraz Todd początkowo traktowali siebie dosyć chłodno, ale wiedzieli, że współpraca może pomóc im w osiągnięciu własnych celów. Dla Vivien było to napisanie rzetelnego artykułu, dzięki któremu odbuduje swoją reputację, a Todd chciał stać się pewnym siebie adwokatem, co wpłynie na rozwój jego kariery.

 

Przyjaciółki Anny Sorokin

 

Anna szybko zawierała nowe znajomości, przez co równie szybko dołączyła do nowojorskiej elity. Podczas spotkań ze swoimi bogatymi przyjaciółmi emanowała szykiem, elegancją oraz przede wszystkim… bogactwem. Mimo tego, że uwielbiała spędzać czas wśród multimilionerów, udało jej się zdobyć zaufanie dwóch kobiet, które trudno uznać za bogate.

 

Jedną z nich była Neff Davis, konsjerżka w hotelu 11 Howard w Soho. Poznały się podczas pobytu Anny w hotelu. Neff od razu wiedziała, że jest ona gościem premium i robiła wszystko, by ta wynagrodziła jej nadprogramową pracę. Anna nie uregulowała rachunku za swoje noclegi i kolacje, za które wcześniej, przy rezerwacji, płaciła Neff. Młoda kobieta bardzo szybko zorientowała się, że ma do czynienia z oszustką i poprosiła o natychmiastowy zwrot pieniędzy. Neff była jedyną przyjaciółką Anny, której ta oddała cały dług.

 

Kim jest Anna?
Źródło: Netflix

 

Kolejną była Rachel Williams, która poznała Annę w 2016 roku i wyjechała z nią do Maroka, opłacając cały wyjazd ze swoich oszczędności oraz firmowych pieniędzy Vanity Fair. Dziennikarka umieściła również wymowny artykuł o Annie na łamach czasopisma oraz to ona, jako pierwsza, poinformowała policję o oszustce. Rachel Williams po przegranym przez nią procesie napisała książkę „My Friend Anna: The True Story of a Fake Heiress”, która już wkrótce doczeka się ekranizacji. Nowy projekt HBO pod tytułem „Dziewczyny” będziemy mogli obejrzeć niebawem.

 

Obsada serialu „Kim jest Anna”

 

W rolę Anny Sorokin (Delvey) wcieliła się Julia Garner, która doskonale odegrała swoją rolę. Na filmwebie jej postać oceniona jest na 7,1/10 – to wysoka nota. Taką samą otrzymał Arian Moayed, który grał Todda. Natomiast w postać niezwyciężonej oraz dociekliwej dziennikarki Vivien wcieliła się Anna Chlumsky.

 

Warto wspomnieć, że to nie są całkowicie fikcyjne postaci:

 1. Pamiętniki Rachel Williams „My friend Anna” trafiły na listę 100 najlepszych książek 2019 roku czasopisma Time.
 2. Kacy Duke po doświadczeniach z Anną zrezygnowała z pracy z „trudnymi” klientami. Nadal jest trenerką osobistą i wierzy w moc wszechświata.
 3. Neffatari Davis rzuciła pracę i przeniosła się do Los Angeles, by spełnić marzenie – nakręcić swój film.
 4. Todd Spodek został obrońcą wielu wybitnych oszustów oraz zaczął spędzać więcej czasu i z rodziną, i w końcu wyjechał na urlop.
 5. Jessica Pressler, inspiracja dla postaci Vivien Kent pracowała jako korespondentka dla Vanity Fair, napisała książkę o Annie „Bad Influence”.

 

„Kim jest Anna” to miniserial Netflixa, składający się z 9 odcinków. Każdy z nich trwa około godziny.

 

Ile zarobiła Anna Sorokin na hicie Netflixa?

 

Netflix przekazał Annie za konsultacje przy serialu aż 320 tysięcy dolarów. Jednak po spłaceniu swoich ofiar oraz opłaceniu kary nałożonej przez stan Nowy Jork zostało jej jedynie 21 tysięcy dolarów. Jak myślisz, czy dla Anny to wystarczająca kwota?

 

Kim jest Anna
Źródło: naTemat

Co teraz dzieje się z główną bohaterką „Kim jest Anna”?

 

Anna opuściła więzienie 11 lutego 2021 roku. Jej wolność trwała tylko sześć tygodni. Po tym czasie została zatrzymana przez Immigration and Customs Enforcement, czego powodem było przekroczenie terminu ważności wizy Stanów Zjednoczonych. Anna miała zostać deportowana do Niemiec.

 

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Instagramie!
Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moje treści trafiają do Ciebie!

 

 

W ostatnim czasie brałam udział w wywiadzie na potrzeby „Kącika filmowego” u Ani z bloga „Książki warte przeczytania”. Opowiedziałam przede wszystkim o pomyśle na bloga i jego przyszłości oraz o ulubionych produkcjach. Jeśli ciekawi Cię, jakich odpowiedzi udzieliłam – kliknij, by przejść do wywiadu.

 

Ja, ze swojej strony, chcę serdecznie podziękować Ani za taką możliwość oraz naprawdę owocną współpracę.

 

 

Nie czułabym się dobrze, gdybym opublikowała ten wpis bez nawiązania do obecnej sytuacji w Ukrainie. Zawsze, wszędzie i z pełną odpowiedzialnością będę komunikować stanowcze NIE dla rozlewu krwi, śmierci oraz wojny. Bardzo współczuję wszystkim mieszkańcom Ukrainy i wspieram ich jak tylko mogę.

 

 

Istnieje wiele możliwości pomocy: wpłacanie pieniędzy na sprawdzone (!) zbiórki, dostarczenie żywności, produktów do higieny osobistej, ubrań do punktów zbiórek. Bardzo dużo osób zaangażowało się w pomoc – na pewno w swoim mieście również znajdziesz miejsca, gdzie możesz dostarczyć te produkty.

 

3 komentarze

 • Anne 18

  Nie wiedziałam, że Kim jest Anna powstał na podstawie prawdziwej historii. Dziękuję za udostępnienie linku do naszego wywiadu może za 10 lat kolejny ? Hehehe. Zapraszam do jego lektury tych, którzy jeszcze nie czytali.

 • TosiMama

  Nie słyszałam o tej produkcji, ale po tym, co napisałaś, jestem zaintrygowana, więc chyba poznam ją bliżej.

Podziel się swoją opinią!

%d bloggers like this: