lata 80.,  Netflix,  Seriale

„GLOW” – serial Netflixa o kobiecym wrestlingu z lat 80.

„GLOW”, czyli Gorgeous Ladies of Wrestling zadebiutowało na Netflixie w 2017 roku. Komedia została stworzona przez twórców „Orange Is the New Black”. Serial Netflixa doczekał się aż trzech sezonów, ale w 2019 roku dziewczyny po raz ostatni spotkały się na ringu… Domyślasz się dlaczego?

Co ciekawe, historia jest oparta na faktach. W latach 80. XX wieku wrestling rozsławił komik Andy Kaufman. Wyzywał kobiety na pojedynki wrestlerskie w klubach nocnych i starał się upokorzyć przeciwniczki. Organizacja Gorgeous Ladies of Wrestling „GLOW” istniała do 1992 roku!

O czym jest „GLOW” z Netflixa?

To historia młodej, utalentowanej kobiety, Ruth Wilder (Alison Brie), która w latach 80. w Los Angeles nie mogła znaleźć pracy, miłości ani zrozumienia. Jej ostatnią deską ratunku był udział w projekcie Sama Sylvie (Marc Maron), który postanowił stworzyć grupę kobiecego wrestlingu.

To była również ostatnia szansa Ruth na pozostanie w „zawodzie”, a przede wszystkim do udowodnienia sobie, że jest dobrą aktorką.

Źródło: Netflix

Ruth Wilder (Alison Brie) w „GLOW” zagrała „Zoję Strasznoję”. Jej główną przeciwniczką była Debbie Eagan (Betty Gilpin), która wcieliła się w „Dzwon Wolności”. Prywatnie, Debbie była ex-przyjaciółką Ruth – one jako jedyne miały powód do rywalizacji. Jak myślisz dlaczego?

Kto wystąpił w „GLOW”?

Oprócz dwóch głównych rywalek, w show „Gorgeous Ladies of Wrestling” poznaliśmy również:

Carmen Wade „Machu Pichu” (Britney Young) – jako jedyna z niewielu nadawała „ducha walki”, mobilizowała, a czasami… nawet trenowała. Doskonale znała technikę i styl. Czy pozostałe zawodniczki miały do czynienia z prawdziwą wrestlerką, z krwi i kości

Cherry Bang „Draga” (Sydelle Noel) – razem z „Machu Pitchu” mobilizowała dziewczyny do treningów oraz walki. Jako jedyna pracowała z mężem, ale jej związek stanął pod znakiem zapytania.

Melanie Rosen „Melrose” (Jackie Tohn) – była całkowitym przeciwieństwem Carmen i Cherry. Kochała imprezy, alkohol i mężczyzn. Przekonaj się, jak poradziła sobie z ambitnymi trenerkami!

Rhonda Richardson „Britannica” (Kate Nash) – skromna, towarzyska, ale… w tarapatach. Niewiele brakowało i pożegnałaby się z udziałem w „GLOW”. Uratował ją pewien Amerykanin, którego poznasz oglądając „GLOW” na Netflixie!

Tammé Dawson „Królowa Zasiłku” (Kia Stevens) – ofiara stereotypów, które ją bawią. Wcielała się w gniewną, cza

rną kobietę, która dzierży bony żywnościowe. Wrestling dał jej wiele radości i pieniędzy. Kiedy okazało się, że nie może nadal w nim uczestniczyć, zaczęła zażywać leki i alkohol, by przetrwać kolejną walkę.

„Sheila Wilczyca” (Gayle Rankin) – niesamowicie utalentowana aktorka chowana pod maską. Maską wilczycy. Jej strój nie był jedynie charakteryzacją sceniczną, ale jej codziennym życiem. Przekonaj się, czy uczestniczki „GLOW” odkryły, kim tak naprawdę jest Sheila.

Jenny Chey „Ciasteczko z Wróżbą” (Ellen Wong) – z pozoru była radosną dziewczyną, ale cierpiała grając „Ciasteczko z Wróżbą”. Większość tego nie rozumiała, ale dziewczyna o kambodżańskim pochodzeniu opowiedziała o swoim traumatycznym dzieciństwie i wojnie w Kambodży. Chciała odejść z „GLOW”, ale jedna z nich ją powstrzymała. Nie spodziewasz się, kim była ta osoba!

Arthie Premkumar „Bejrut Szalona Bomberka” (Sunita Mani) – pokazała dylematy, z którymi musiały się borykać osoby homoseksualne w latach 80. Uświadomiła, jak silnie działają stereotypy. Ze względu na widownię, przez chwilę, chciała zapomnieć o swoich pochodzeniu i żyć, jak „zwykła” amerykanka.

Dawn Rivecca „Edna Rosenblatt”( Rebekka Johnson) wraz ze jako Stacey Beswick „Ethel Rosenblatt” (Kimmy Gatewood) tworzyły duet kobiet w podeszłym wieku, grających w zespole „The Beatdown Biddies”. Jednak w drugim sezonie zmieniają się w „Toxic Twin”.

Źródło: Netflix

Niektóre z nich potrzebowały pieniędzy, inne potwierdzenia swoich umiejętność, kolejne zdobycia pewności siebie, a niektóre po prostu… rozmowy. Każda z nich pochodziła z innego „środowiska”. Serial głównie opowiadał o Ruth, jej zawodach miłosnych i porażkach aktorskich, ale… to serial przede wszystkim o stereotypach, sytuacji kobiet w latach 80. oraz tym, że każda z nich borykała się z ogromną traumą.

Biznesowe spotkania i test ciążowy z lat 80.

Zastanawiasz się, jak wyglądał test ciążowy w latach 80.? Będziesz w szoku, jak dowiesz się, ile on trwał!

Na przykładzie Ruth dowiadujemy się, że test ciążowy kosztował 10 dolarów i wykonywało się go aż 2 godziny! Zestaw składał się zakraplacza, fiolki z odczynnikami, stojaka oraz pojemnika na mocz. Wiele kobiet ze środowiska „scenicznego” musiało z niego często korzystać. Mimo tego, że Ruth nie dała się wplątać w „karierę przez łóżko” nie każda zdołała się przed tym ochronić.

 

Co ciekawe, Ruth miała dosyć nieprzyjemną sytuację z szefem stacji telewizyjnej, na której emitowano „GLOW”. Mężczyzna nie liczył jedynie na biznesowe spotkanie z młodą aktorką, pragnął czegoś więcej. Ruth w odpowiednim momencie uciekła. Jaka była reakcja Debby? Była oburzona, jak Ruth mogła zaprzepaścić szansę na sukces wspólnego show. Na szczęście, Sam Sylvie, reżyser „GLOW” był całkowicie innego zdania.

Niestety, sytuacja, w której znalazła się Ruth stawała się codziennością dla ambitnych kobiet szukających pracy w Los Angeles, ale też w innych zakątkach świata. Myślisz, że przez 40 lat coś się zmieniło? Daj znać w komentarzu!

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi serialami, filmami oraz produkcjami kinowymi, nie zapomnij zaobserwować mnie na Instagramie i Facebooku.

 

3 komentarze

Podziel się swoją opinią!

%d bloggers like this: