Kostiumowy,  Netflix,  Seriale

BRIDGERTONOWIE, CZYLI PLOTKARA XIX WIEKU!

Czym zaskakuje najpopularniejszy serial Netflixa prawie sprzed roku? „Bridgertonowie” – to adaptacja książki Julii Quinn, w której pierwszy tom został zatytułowany „Mój książę”. Opowiada ona o miłosnym układzie Daphne Bridgerton (Phoebe Dynevor) i Księcia Simona (Rege-Jean Page). Na tej podstawie została przedstawiona rodzina Bridgertonów na platformie Netflix w grudniu ubiegłego roku.

 

To nie koniec… Netflix zamówił kolejne trzy sezony kostiumowego serialu!

 

zdjęcie rodziny Bridgertonowie
Źródło: Elle.pl

 

Gdzie przenosi nas serial Netflixa „Bridgertonowie”?

 

Rodzinę Bridgertonów poznajemy w Londynie na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasach retencji, gdzie ówcześnie rządziła królowa Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz (Golda Rosheuvel) wraz ze swoim nieobecnym, cierpiącym na zaburzenia psychiczne mężem – Jerzym III (James Fleet). W wykreowanym, pełnym konwenansów miejscu znajdujemy spektakularne, charakterystyczne stroje – suknie z podwyższoną talią i głębokim dekoltem, pełne przepychu nakrycia głowy i bogato zdobione szale.

 

Historia czy alternatywna rzeczywistość?

 

Wielu krytyków zarzuca „Bridgertonom” zidealizowaną przeszłość ze względu na to, że znajdujemy tam czarnoskóre postacie, które nie wywołują żadnych emocji, a londyńska śmietanka bawi się w królewskim przepychu pochłaniając codzienną dawkę plotek, prosto od tajemniczej … XOXO Lady Whistledown (Nicola Coughlan).

 

Wystawnym balom towarzyszyły najnowsze hity radiowe, takie jak: Thank u, next Ariany Grande, Girls Like You Maroon 5, In My Blood Shawna Mendesa, które zostały zaaranżowane na poważną, klasyczną muzykę.

 

Serial Bridgertonowie : Daphne i Simon
Źródło: Vouge Polska

 

Kolejnym odstępstwem od zachowań panowanych w XIX-wiecznej Anglii w serialu „Bridgertonowie” było zachowanie Lady Eloise Bridgerton (Claudia Jessie). Dziewczyna jako jedyna ze swojej rodziny i swoich rówieśniczek nie chce wyjść za mąż. Ponadto pragnie sama decydować o sobie, zamierza pójść na studia i przede wszystkim mieć takie same prawa, co mężczyźni.

 

Największym problemem w serialu „Bridgertonowie”, który poruszył mnie najbardziej, to brak świadomości. Jedynie ta kwestia pokrywa się z zachowaniami XIX-wiecznych kobiet. Daphne Bridgerton była idealistką, marzyła o małżeństwie z miłości i do tego dążyła. Jej postać była owiana słodko-idealnym spojrzeniem na świat. Daphne potrafiła wyrazić swoje zdanie, walczyła o to, by mogła sama decydować o swojej przyszłości.

 

Daphne Bridgerton w najbardziej kontrowersyjnej scenie

 

Po ślubie młoda kobieta bardzo stresowała się nocą poślubną, nie wiedziała, jak będzie wyglądała i czego ma się spodziewać. Młode kobiety nie były seksualnie uświadamiane. To było wielkim błędem. Podczas pierwszych tygodni małżeństwa, kobieta była podekscytowana zbliżeniami z ukochanym. Jednak po kilku rozmowach z kobietą ze służby pałacu, dowiedziała się, że on nie jest z nią szczery. Przez to doszło do najbardziej kontrowersyjnej sceny w serialu – gwałtu Daphne na swoim mężu, Simonie.

Serial Bridgertonowie : Daphne i Simon
Źródło: Elite Daily

 

Czy można było tego uniknąć? Oczywiście. Każda młoda kobieta zasługuje na to, by dokształcać się w kwestii swojej seksualności. Aby zrozumieć, co w danej chwili dzieje się jej ciałem!

 

Jak oceniam 1. sezon serialu „Bridgertonowie”?

 

Nie jest to opowieść, o której moglibyśmy usłyszeć na lekcji historii. Jest to przede wszystkim opowieść o różnorodności, braku zrozumienia, miłości oraz walce kobiet o równe prawa i dostęp do wiedzy. To alternatywna rzeczywistość XIX-wiecznej Anglii z problemami ówczesnego świata.

 

Nie twierdzę, że to luźny serial dla całej rodziny. To serial, który bezsprzecznie ukazuje problemy młodej kobiety, podczas gdy ona orientuje się, że nic nie wie o sobie. Zwraca uwagę również na postrzeganie w stereotypowy sposób mężczyzn, którzy w każdej sytuacji muszą być odpowiedzialni i silni. Nie mogą pozwolić sobie na chwilę słabości.

 

Bridgertonowie : Anthony
Źródło: Netflix

 

O tym silnym, męskim charakterze Anthony’iego Bridgertona (Jonathan Bailey) usłyszymy już niebawem! Bridgertonowie 2 nadchodzą, ale…bardzo małymi kroczkami. Planowaną datą premiery 2. sezonu był grudzień 2021 roku. Niestety idealny scenariusz popsuła pandemia COVID-19 i związana z nią kwarantanna części obsady.

 

Reasumując: „Bridgertonowie” sezon 2 trafi na Netflixa dopiero w 2022 roku!

 

Masz inne przemyślenia na temat serialu? Podziel się nimi w komentarzu!

6 komentarzy

Podziel się swoją opinią!

%d bloggers like this: